Here are my tips:
* I figure out what I am doing for breakfasts and lunches and make that for the whole week. That way I only have to figure out what I'm having once a week and prevents running out to get take out. I bring the whole thing into work on Monday's. If it's a casserole, I bring the whole casserole in. If it's sandwiches, the whole loaf of bread comes in on Mondays. I do allow myself one day of the week to bring something different but I usually tell myself, "Eat what you have."
One problem- because the dishes are homemade and good everyone I work with wants some!

* I always use ham bones, turkey, and chicken bones for soup stock/broth. It has WAY less sodium than canned versions and makes a lot! Freezes great!
* I do not buy tons of varieties of fruits and veggies. I found that is what leads to the waste. You can't get to them all. I buy a couple of choices of each and when those are gone, I can choose a couple of different ones.
I also eat produce that is in season. You will not see me eating asparagus (unless frozen) in the dead of winter.
Fall- apples, pears, squashes- such as acorn, butternut
Winter- Citrus
Spring and Summer- berries
* I despise food waste! Particularly if it is from an animal.
* I am not a fan of frozen dinners, pre-packaged dinners, rice mixes, those types of things. I worry about the additives and too much sodium.
* I will buy a pack of chicken breasts and freeze them individually in sandwich zip lock bags.
* I eat salmon once a week and buy a pack that I can take one out when needed.
* My brother has taught me a lot about brining meals to things. For ex: When traveling.
In Hawaii, he easily saved me several hundreds of dollars by bringing/buying stuff to have in our condo. Think about going out and getting a coffee every morning. At least a $20-$30 savings right there buy brewing it every morning.
Recently, at a concert, we had a picnic dinner in our hotel rooms Before the concert. Easily saved there.
What I need to implement:
* Container gardening for some veggies and herbs.
* Expand my shopping. We have an Hispanic grocery store and their veggies- while not always the prettiest, can be less expensive.
* Incorporate more vegetarian mains to save on the cost of animal protein.
* Maybe split big purchases with another single friend. We both used to do this thing called "bountiful baskets." It went away during COVID but I think they are starting it again.
You pay like $15.00 and you get a basket of fruits and veggies- but you don't know what you will get in that week's bundle. You get sooo much.
We could easily split one. That would be $7.50 a piece!!
Annie